Wspinaczkowy tydzień w Atenach

Wspinaczkowy tydzień w Atenach

Wspinaczkowo Grecja kojarzy się z ogromnymi rejonami, jak Leonidio i Kalimnos, w mniejszym lub większym stopniu powspinać można się jednak na terenie całego kraju. Jednym z takich miejsc jest stolica, czyli Ateny. Idealne miejsce na wypad turystyczno-wspinaczkowy, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Wspinanie.

Poziom trudności oraz charakter wspinania jest bardzo różnorodny, zależny od wybranego rejonu. Listę można sprawdzić w papierowym przewodniku „Athens Climbing Guidebook” lub w internecie na darmowym thecrag.com (https://www.thecrag.com/en/climbing/greece/area/11882521).

Lokalny przewodnik.

Jeden z najciekawszych rejonów to okolice miejscowości Fyli, gdzie można znaleźć skałki zarówno dla rodzin i początkujących (Acharneis, Kolones), jak i bardziej zaawansowanych (Platosi).

Acharneis rejon dla początkujących i rodzin z dziećmi. Dużo miejsca pod skałami, są nawet ławeczki.
Platosi wytrzymałościowo-siłowe wspinanie w przewieszeniu. Super miejsce na projekty w zakresach 7a+ do 7b+ o idealnej wystawie.

Dla nielubiących dróg wytrzymałościowych fajnym rejonem jest Sesi. Zerowe podejście i krótkie boulderowe drogi, jedna obok drugiej, w zakresach 6a-7c.

Rejon Sesi – idealny na zrobienie dużej liczby dróg w ciągu dnia.

Dla zaawansowanych i lubiących wytrzymałość idealnym miejscem jest jaskinia Mavrosouvala. 30-40-metrowe drogi w przewieszeniu, po dziurkach i tufach, w trudnościach 7a- 8b.

Oczywiście skałek jest o wiele więcej i warto wybrać je przed wyjazdem, aby nie tracić czasu. W zależności od pory roku trzeba zwrócić uwagę na wystawę i długość podejścia.

Do niektórych rejonów można dojechać komunikacją miejską, ale samochód jest preferowanym środkiem transportu.

Nie tylko wspinanie, czyli Rest Day

Ateny leżą na równinie otoczonej górami i lasami idealnymi do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. W lecie dominują wszystkie możliwe sporty wodne, wiosna i jesień są idealne na piesze wędrówki i rowerowe wycieczki, a w zimie można pojeździć na nartach (stoki narciarskie są w obrębie 2 godzin od Aten – Parnassos, Ziria).

Hefajstejon i Akropol w tle. Kolumn tu Panie w dostatek.

Jeżeli w dni odpoczynkowe chcemy również pozwiedzać zabytki i muzea, warto sprawdzić w internecie terminy greckich świąt, gdyż wejścia dla dorosłych są wtedy darmowe. (https://www.athenswalkingtours.gr/faq/entrance-fees-and-tickets/143-when-is-the-entrance-to-the-acropolis-free.html) Typowe wejście kosztuje pomiędzy 10 a 30 euro i przy takiej ilości atrakcji bardzo szybko kumulują się konkretne kwoty.

Gdzie spać?

Podczas szukania hotelu warto zwrócić uwagę na miejsce parkingowe oraz położenie stacji metra. Jeżeli wspinanie jest priorytetem, to lepiej znaleźć lokalizację na obrzeżach miasta, aby mieć krótszy dojazd w skałki, a na zwiedzanie lepiej pojechać metrem.


Jeżeli planujesz pierwszy kontakt z Grecją, to Ateny są świetnym wyborem. Zalety dużego miasta i bliskość przyrody pozwolą na pełne wykorzystanie dni wolnych od wspinania na poznanie lokalnej historii i kultury.