MARGALEF – czyli hiszpańskie wspinanie sportowe

MARGALEF

czyli hiszpańskie wspinanie sportowe

Margalef – Cova del cavall

Z początkiem jesieni kilku naszych klubowych kolegów i koleżanek postanowiło odwiedzić słoneczną Hiszpanię. Za cel obrali sobie znany i kultowy rejony wspinaczkowy: Margalef.

LOKALIZACJA i DOJAZD
“Margalef leży w Katalonii (pn.-wsch. część Hiszpanii) około 1,5h jazdy samochodem od Barcelony.

„Najlepiej dolecieć samolotem do Barcelony (loty z Berlin Brandenburg Airport, znanego szczecińskiego lotniska) a potem wypożyczonym autem dojechać do okolicznej wioski. Ostrzegamy: serpentyn na drodze jest sporo! W końcu Katalonia to górzyste morze skał.

“Ale przecież tu jest tylko troszkę ponad 20 kg…”

Na miejscu samochód też się przydaje. Nawet mieszkając w Margalef, trzeba dojeżdżać pod wybrane sektory. A na dzień restowy warto pojechać do okolicznej Tarragony lub  po prostu nad morze.

NOCLEGI
Noclegi łatwo znaleźć na popularnym portalu na „B” – jest ich sporo, ceny nie są wysokie, każdy znajdzie coś dla siebie – czy to grupa czy tylko dwie osoby.
A widoki o poranku, przy kawie mogą być niesamowite.

La Vilella Baixa i te widoki!

“W Margalef (od niedawna) funkcjonuje także camping. Nie nocowaliśmy, ale wyglądał ok. Brakuje za to dobrze wyposażonych sklepów, więc większe zakupy warto zrobić wcześniej.”


WSPINANIE SPORTOWE„Margalef to niesamowite widoki i przepiękne skały usiane dziurskami, dziurami i dziureczkami. Przed wyjazdem przydaje się zrobić trening wytrzymałości siłowej i powisieć trochę na chwyto 😉 Drogi nie są ultra długie, ale za to bardzo urozmaicone.”

“Znalezienie odpowiedniej dziurki w tej mnogości wyboru bywa trudne. Skała – zlepieniec – nie jest dramatycznie wyślizgana, chociaż tarcia granitu próżno tu szukać. Drogi do 7a to w większości techniczne piony. Powyżej tej cyfry znaleźć można linie w pięknych przewieszeniach – łącznie z jedną z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych na świecie, – czyli słynnym „Perfecto Mundo” za 9b+.”

“Odwiedzone przez nas sektory (wszystkie godne są polecenia) to:
Cova del cavall,
Block del Pork,
Ca la Marta,
Can Pesafigues.
Oprócz Cova wszystkie zacienione.”

DLACZEGO WARTO?
Margalef to rejon przez duże R, jedna ze stolic europejskiego wspinania.
Położony z dala od dużych miast, w otoczeniu gajów oliwnych i plantacji winnych. Cisza, spokój i klimatyczne wioski rozsiane na wzgórzach to niewątpliwe uroki tego miejsca.

“W Margalef wspinaczkowo każdy znajdzie coś dla siebie. Wspinać można się od jesieni do wiosny (na początku października bywało nawet ciut za gorąco!) a wieczorem warto spróbować lokalnych specjałów z winogron. My polecamy!”.


Zdjęcia: Ania, Agata, Justyna i Bartek.
Tekst: Anna Dziel-Jasek