Chamonix, masyw Mont Blanc – lipiec 2021

Chamonix, masyw Mont Blanc – lipiec 2021

W dniach 15-21.07.2021 działał w masywie Mont Blanc zespół członków SKW w składzie Mateusz Staworowski i Filip Kaźmierczak.

W ciągu tych kilku dni udało im się zrobić następujące drogi (nazwy polskie są wyłącznie autorskim uproszczeniem i nie roszczą sobie praw do wiernego odwzorowania francuskich oryginałów):

  1. Grań Kosmitów (Arête des Cosmiques), 4c.
  2. Droga Rebuffata-Baqueta, pd. ściana Aiguille du Midi, 6a, 200 m.
  3. Droga Contamine’a, Pointe Lachenal, 6a+, 205 m.
  4. Droga Guiffra-Monaciego, Ostroga Kosmitów (Éperon des Cosmiques), 6a, 115 m.
Filip na drodze Rebuffat-Baquet

Z relacji Filipa:
Jak widać, skupiliśmy się na wspinaczce czysto skalnej. Wszystkie drogi oferowały wspaniały wspin w pięknej scenerii i świetnym granicie. Głównymi formacjami były zacięcia i zaciątka, rysy (na palce i na rączkę, niesamowicie piękne!) oraz połogi. Na Aiguille du Midi granit był gładszy i trochę się łuszczył, a Pointe Lachenal oferował bardzo szorstką, gruboziarnistą skałę.
Wszystkie wspomniane drogi wyposażone były w pewnym stopniu w punkty asekuracyjne (rzadziej ring czy spit, w trudnościach zazwyczaj stare haki lub friendy po rozwodzie z byłym właścicielem). Stanowiska wymagały czasem sprawdzenia lub dołożenia repa, w jednym wypadku też dokręcenia nakrętki.

Podsumowując: piękna wspinaczka, wspaniałe widoki, logistyczne i wytrzymałościowe wyzwania. Poza Granią Kosmitów nie ruszaliśmy dróg mikstowych, ale było ich w okolicy w bród i wszystkie wyglądały przepięknie…
Jeszcze wrócimy spróbować tego smaku masywu MB – i na pewno zdamy sprawę.