Warsztaty SKW – RELACJA “Budowa stanowisk”

Warsztaty SKW – RELACJA “Budowa stanowisk”

W dniu 17 maja na zaprzyjaźnionej ściance wspinaczkowej BIG WALL odbyły się warsztaty poświęcone tematyce obejmującej budowę i zastosowanie różnych typów stanowisk asekuracyjnych.

Poprowadził je dla nas Przemek Ballada (za co gorąco dziękujemy ❣️).

poniżej kilka słów od Przemka:


WARSZTATY: BUDOWA STANOWISK

“Zagadnienie to rozległe jest niczym niejedna rozległa wyżyna (w sumie nizina też), nie sposób było zatem w ciągu kilku godzin spiąć klamrą całość tematu. Licznie przybyli uczestnicy (a kątem oka spoglądała na to nieco zszokowana panelowa gawiedź) przypomnieli sobie i utrwalili kilka filarów, na których wznosi się gmach o nazwie „Stanowiska asekuracyjne”, a który osobiście lubię nazywać „Ostatnią instancją”, co jak się wydaje dobrze oddaje wagę zagadnienia. Uczestnicy, jak wspomniałem przybyli licznie, bynajmniej nie zwabieni jakąś tam promocją, co również podkreśla rzeczoną wagę tematu.
Po tym przydługim wstępie, oszczędzając na rozwinięciu, przechodzę zgrabnie i niepostrzeżenie do rozwinięcio-zakończenia. Otóż największym zainteresowaniem, rozbudzającym emocje i stanowiącym wyraźną podnietę były stanowiska (w zasadzie wszelkie wariacje na ich temat) typu„angielskiego”. Tym mianem zwyczajowo określa się stanowiska budowane za pomocą liny wpinanej bezpośrednio do punktów stanowiskowych.
Gładko podsumowując, można wniosek wysnuć taki, iż w praktyce stanowiska typu „angielskiego” zastosowanie znajdują skromne, lecz znajomość ich może uratować niejedno popandemiczne ….p*ko, a potrzeba kontynuowania nauki w formie warsztatów i paneli dyskusyjnych jest, acz – wyraźnie to trzeba powiedzieć – nie zastąpi przeniesienia nabytej wiedzy w teren wiadomo jaki.

Z górskim pozdrowieniem, prowadzący warsztaty IWS PZA 367 P. Ballada.”


A już za tydzień kolejne Warsztaty SKW ❗️

ℹ️ 24 czerwca zapraszamy na prelekcję Tomka Ferbera:
“Topografia Tatr, rejon Morskiego Oka”