RELACJA z prelekcji “Wspinanie w górach typu alpejskiego”

RELACJA z prelekcji / warsztatów otwartych:
“Wspinanie w górach typu alpejskiego”

W piątek 19 listopada mieliśmy przyjemność zaprosić Was na bardzo ciekawy wykład dotyczący wspinania w górach typu alpejskiego, który poprowadził Maciek Nieścioruk. Na prelekcji gościliśmy m.in. świeżo upieczonych absolwentów klubowego kursu wspinaczki skalnej, a sam wykład związany był z jego zakończeniem i rozdaniem świadectw ukończenia. Maciek zaczął więc od kwestii związanych z rozwojem górskim i jak go realizować razem z Klubem.

Wyjazdy integracyjne, wyjazdy tradowe propagujące wspinanie na własnej asekuracji czy koleżeńskie wyjazdy drytoolowe dla osób zaczynających przygodę z dziabami. Górskie obozy unifikacyjne i sportowe, a także kursy czy warsztaty praktyczne i prelekcyjne. W końcu treningi na klubowej sekcji wspinaczkowej – to wszystko przyczynia się do ogólnego podniesienia poziomu wspinania górskiego i rozwoju członków klubu.
Wszystkie te elementy zespolone są ze sobą naszą pasją do gór i wspinania. Nieco inną dla każdego z nas, ale łączącą nas niezmiennie w tym zbiorze indywiduów, jakim jest Klub Wysokogórski

Wspinanie to też ryzyko i bezpieczeństwo – Twoje, partnera, ludzi obok, i musimy o tym pamiętać, idąc w góry. Maciek mówił o kwestiach etyki, a także o tym, jak o swoich przejściach informować, jakie mamy we wspinaniu style i wyceny dróg. Czego nie wypada robić, gdzie się lepiej nie wspinać. Tematy ważne i na tyle ciekawe, że po wykładzie odbyła się dyskusja, w której klubowi instruktorzy z chęcią dołożyli swoją wiedzę z tego zakresu. 😁😁

Oczywiście w trakcie wykładu mogliśmy także zobaczyć piękne zdjęcia z różnych stron świata: Tatr, Alp, Kaukazu, Pamiru. Opowiadając, Maciek kładł nacisk na specyfikę wspinania występującą w tych rejonach i potrzebny wachlarz umiejętności związany z powziętym typem działalności w danych górach.

Na koniec mogliśmy też zapoznać się z najnowszymi, niesamowicie ciekawymi przejściami alpejskimi. Maciek dokonał subiektywnego wyboru kilku przejść ze światowej czołówki, nominowanych do Złotego Czekana, i zwrócił uwagę, dlaczego są tak cenione. 

Mamy nadzieję, że się Wam podobało, i zachęcamy do dalszego rozwoju wspinaczkowego – oczywiście z KW Szczecin

Do zobaczenia w górach!