PZU Bezpieczny Powrót – zmiany w programie
Program PZU Bezpieczny Powrót, którego współautorem jest Polski Związek Alpinizmu istnieje już ponad 10 lat. W tym czasie wielokrotnie udowodnił swoją skuteczność zapewniając pomoc członkom naszych wypraw w wielu trudnych sytuacjach.
Nadszedł czas żeby w sposób radykalny zmodernizować aplikację do zawierania ubezpieczeń a przy okazji wprowadzić kilka zmian do zakresu. Zdecydowana większość jest na korzyść członków klubów wysokogórskich, jest jednak też jedna in minus, która będzie wymagała dodatkowych działań.
Przypomnijmy, PZU Bezpieczny Powrót to program rocznej ochrony podczas wszystkich wyjazdów zagranicznych. Zakres obejmuje niemal 40 sportów górskich. Polisa zapewnia pokrycie kosztów akcji ratunkowej, kosztów leczenia, OC, pomocy prawnej i bagażu. Jest też kilka praktycznych rozszerzeń, spośród których chyba najważniejsze to NNW:
- Kontynuacja leczenia w Polsce
Program zyskał nowe rozszerzenie ochrony o koszty leczenia po powrocie do kraju. Wykupując tę dodatkową opcję, w razie wypadku podczas wyprawy, zyskujecie możliwość dalszego leczenia w prywatnych placówkach medycznych. Dotyczy to konsultacji lekarskich, badań oraz rehabilitacji (30 zabiegów), a nawet jednej planowej operacji.
- Większy obszar ochrony
Ochrona działa na całym świecie poza Antarktydą, Grenlandią i Arktyką. To pozostaje w mocy z jedną różnicą. Poszerzona została definicja Arktyki o część kontynentalną terytoriów Norwegii, Szwecji i Finlandii leżących za kołem podbiegunowym. Teraz tereny te są również objęte ochroną.
- Choroby przewlekłe i Covid
Do zakresu włączono także leczenie chorób przewlekłych, w razie zaostrzenia stanu zdrowia ubezpieczonego podczas wyprawy. Żeby nie było tak różowo, to PZU w podstawowym zakresie pokryje koszty do 20% sumy ubezpieczenia. Żeby mieć pełną ochronę nadal trzeba wykupić rozszerzenie. W przypadku Covidu zniesiono ograniczenia formalne i teraz ochrona działa w każdym kraju niezależnie od okoliczności.
- Wyższy wariant dla wielu osób
Jeśli zależy wam na drugim wariancie ochrony, czyli w praktyce wyższej sumie na akcje ratunkowe, to macie szansę zapłacić mniej. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu możliwości ubezpieczenia się w opcji partnerskiej lub rodzinnej. Więcej osób na polisie to niższy koszt jednostkowy. Oczywiście cały czas muszą to być osoby bliskie, ale definicja jest na tyle szeroka, że dość łatwo je dobrać.
- Nowy wygodny wniosek online
Dzięki wdrożeniu nowego systemu, radykalnemu uproszczeniu uległ proces składania wniosków i przede wszystkim ich wznowienia. Nowa aplikacja umożliwia wygodne złożenie wniosku także na urządzeniach mobilnych. Polisa wysyłana jest na wskazany e-mail bezzwłocznie po złożeniu wniosku i opłaceniu pierwszej składki.Gdy zbliży się termin wygaśnięcia ubezpieczenia, każdy otrzyma na swój e-mail i telefon link do wypełnionego rok temu wniosku, ale z możliwością dalszej edycji. Wystarczy więc kilka kliknięć, by odnowić ochronę na kolejne 365 dni.
- Wysokość zawsze do 6000 m n.p.m.
Na sam koniec to co się zmienia na niekorzyść. W nowym programie Bezpieczny Powrót nie będzie już dostępne rozszerzenie wysokości do 7600 m n.p.m. We wszystkich wariantach ochrona działa do 6 000 m n.p.m. Dla zdecydowanej większości wypraw ten pułap jest wystarczający, jednak ci, którzy mają w planach przekroczenie tej granicy, mogą liczyć na indywidualną ofertę z wysokimi (nawet do 30%) rabatami dla członków PZA. Zainteresowanych prosimy o kontakt z naszą partnerską firmą iExpert, odpowiedzialną za obsługę ubezpieczeń związku.