Józef Bryła

Józef Bryła

Współzałożyciel i Członek Honorowy SKW


Urodził się 15 marca 1924 r.

Swoją przygodę ze sportem zaczynał od lekkoatletyki i narciarstwa. Posiadając doskonałą formę fizyczną, szukał wciąż nowych możliwości realizowania się.

W górach pierwszy raz pojawił się w 1947 r. i w Dolinie Pięciu Stawów poznał Grońskiego co miało zaowocować w niedalekiej przyszłości. Był jednym z założycieli Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Działał w składzie Zarządu Sekcji Taternictwa (później Szczecińskiego Koła KW i SKW), w Komisji Rewizyjnej i Komisji Dyscyplinarnej.
Od początku działania w Komisji Taternictwa zajmował się przygotowaniem kondycyjnym, czerpiąc z metod treningowych stosowanych w lekkoatletyce. Równocześnie ze wspinaczką uprawiał biegi i narciarstwo.

W 1954 r. z grupą podobnych mu zapaleńców zbudował w Szczecinie skocznię narciarską na Golęcinie. W 1959 r. dokonał rekordowego przejścia grani Morskiego Oka w czasie dwudziestu godzin. W 1961 r. wejściem na Kazbek (5047 m) w Kaukazie poprawił ówczesny rekord wysokości szczecińskiego Koła. Brał udział w pierwszej wyprawie Koła w góry egzotyczne (Atlas Wysoki, 1969 r.). W tym samym roku dokonał w towarzystwie Wandy Rutkiewicz wejścia na Mont Blanc. W 1970 r. podczas wyprawy w Alpy Julijskie dokonał pierwszego przejścia kuluaru północnej ściany Šite. Dwa lata później wytyczył trzy nowe drogi i wziął udział w wejściu na dziewiczy szczyt w górach Zagros w Iranie. W 1973 r. brał udział w pierwszym przejściu północno­zachodniego trawersu Spitsbergenu. W następnym roku wziął udział w jedenastu pierwszych wejściach w górach wschodniej Grenlandii. 

Przez kolejne lata sukcesywnie wyjeżdżał w różne góry świata:
– Hindukusz Afgański (1977 r.),
– Tatos (1978 r.),
– Himalaje (1979 r.),
– trzy pierwsze wejścia na szczyty pięciotysięczne oraz samotne na sześciotysięcznik Huascaran;
– 1984 r. rejon Nun Kun;
– 1986 r. osiągnięcie wysokości ok. 7100 m na Annapurnie South;
– 1989 r. Diama w rejonie Nanga Parbat i dolina Gangotria;
– 1996 r. Pradesh i Ladakh,
– Spitsbergen (1987 r., dwa pierwsze wejścia),
– Kaukaz (1991 r.);
– Ałtaj Mongolski (2000 r.).
Systematycznie wyjeżdżał w Tatry Polskie i Słowackie. Jego najczęstszym partnerem w górskich wyprawach jest Andrzej Woźnicki. Zawsze życzliwy wobec wszystkich i cieszący się ogólnym szacunkiem i sympatią, przez pięćdziesiąt lat czynnie uczestniczy i służy radą w działaniach Klubu. Nadal imponuje młodzieńczą sprawnością. Swoje bogate życie sportowe opisał w książce “Moje życie psie i rajskie” (Wyd. Verbum, Szczecin 1994).

Był doceniany nie tylko w Klubie, w którym wyróżniony został pierwszym “Złotym Hakiem” za wieloletnią działalność alpinistyczną w Tatrach i Górach Świata oraz nadaniem tytułu Członka Honorowego SKW.
Odznaczony został także Krzyżem Armii Krajowej, Złotą Odznaką “Zasłużony Pracownik Morza”, Złotą Odznaką “Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Złotą Odznaką PTTK i Srebrną Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Posiada tytuł Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej i Członka Honorowego Klubu Tatrzańskiego PTTK. We wrześniu 2006 roku po raz ostatni wyjechał w ukochane góry – Tatry, którym to oddał swe serce…. a w naszej pamięci pozostanie na zawsze jako wspaniały towarzysz wspólnych wypraw, wędrówek, którego pasja i entuzjazm do gór wzbudzały powszechny podziw.