Piotr Kabut

Piotr Kabut 

Prezes SKW (1997-­2000, 2002-2004, 2007-2011)

Piotr Kabut urodził się 21 lutego 1952 r.

Jego spotkanie z górami rozpoczęło się kiedy jako 10 latek wraz z ojcem przeszedł do Morskiego oka przez Halę Gąsienicową i Pięć Stawów. Pierwsze próby uzyskania uprawnień taternickich miały miejsce na początku lat siedemdziesiątych, w trakcie studiów w Wyższej Szkole Morskiej w Gdańsku. Wypłynięcie w rejs na roczną praktykę, następnie ukończenie studiów i praca na morzu spowodowały, że swoje górskie plany musiał przesunąć w czasie. Po ukończeniu pływania na statkach i podjęciu pracy na lądzie ponowił próbę nawiązania kontaktu z klubem Wysokogórskim, tym razem w Szczecinie. Zaowocowało to szkoleniem klubowym i kursem taternickim w 1981 r. Sprawy zawodowe spowodowały, że jego działalność wspinaczkowa ograniczyła się do Hali Gąsienicowej.
Turystycznie przemierzył większość tatrzańskich szlaków. W 1991 r. uzyskał uprawnienia zimowe. Następne pięć lat spędził w większości w pracy na morzu.

W 1997 r. w trudnym dla Klubu momencie podjął się pełnienia funkcji prezesa SKW. Zamiast działalności górskiej, poświęcił się wyciąganiu Klubu z zapaści. Ponieważ większość członków Zarządu zajęta była organizacją pierwszej wyprawy na Shisha Pangma, musiał w pojedynkę lub z bardzo wąskim gronem współpracowników rozwiązywać szereg bieżących problemów klubowych. Rozpoczął procedurę związaną z zawiązaniem spółki Szczecińskie Centrum Wspinaczkowe, której udziałowcem jest SKW, w związku z koniecznością wykupieniem lokalu będącego siedzibą Klubu. Sprawy formalne między udziałowcami spółki zostawił do dokończenia kolejnemu Zarządowi.

W październiku 2002 r. ponownie został wybrany na prezesa SKW, a jego programem jest dokończenie prywatyzacji klubowego majątku i zorganizowanie obchodów 50­-lecia Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego.