Darek ‘Łysy’ Sokołowski przechodzi najtrudniejsza drogę drytoolową w Niemczech!

Darek ‘Łysy’ Sokołowski przechodzi
najtrudniejsza drogę drytoolową w Niemczech!

Pray for Power, D14: zrobiona‼️

Najtrudniejszy niemiecki drytool znajduje się w grocie Starzlachklamm, w Bawarii. Pray for Power powstała w 2009 roku. Do tej pory miała cztery przejścia z pomocą czwórek i dziewiątek i tylko jedno prowadzenie DTS w wykonaniu mistrza wspinaczki na dziobach Jeffa Merciera, który wycenił trudności drogi na D14.

Podejście do groty Starzlachklamm

Droga jest bardzo ciekawa, wiodąca cienką rysą, przechodzącą w poziomy dach z kilkoma trudnymi ruchami, potem trawers doprowadzający do dynamicznego ruchu oraz kilka łatwych ruchów do końca drogi. Strop groty znajduje się bardzo nisko nad ziemią usłaną sterczącymi kamieniami (ok. 4m). Kluczowe do osiągnięcia sukcesu, czyli zachowania nieuszkodzonego organizmu w razie odpadnięcia, jest posiadanie ❗️czujnego i doświadczonego asekuranta.


W połowie drogi, ze względu na przegięcie liny oraz możliwość glebowania na długiej linie, następuje przeciąganie liny.

Łysy poczynił drugie prowadzenie DTS, tocząc Krwawy bój na drodze: „Już na początku drogi rozciąłem sobie o krawędź skały skórę na prawej dłoni. Głęboka rana mocno krwawiła. Krew spływała na dziaby, przez co stały się śliskie. Próbowałem wycierać krew o spodnie, więc po chwili miałem mokro w spodniach i w gaciach . Podczas przechwytów w dachu krew kapała mi na twarz .K…y leciały w niemiecki las, ale się udało.”

GRATULUJEMY❗