NADZWYCZAJNE WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW SKW W SZCZECINIE
Zarząd Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego w Szczecinie, działając na podstawie § 23 Statutu, zawiadamia o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Klubu na dzień 22 maja 2023 r. o godz. 19:00 w siedzibie Klubu przy ulicy Mazowieckiej 1 w Szczecinie (kod: 70-526).
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego w Szczecinie dotyczyć będzie podjęcia uchwały w sprawie: zmiany treść Statutu Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego w Szczecinie poprzez nadanie mu nowego brzmienia.
Planowany porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego w Szczecinie.
1. otwarcie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia;
2. powitanie zgromadzonych Członków;
3. wybór Przewodniczącego i Protokolanta Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia;
4. sprawdzenie przez Przewodniczącego czy Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie jest władne do podejmowania ważnych i prawnie wiążących uchwał;
5. podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego.
6. zamknięcie obrad.
Członek zwyczajny może uczestniczyć w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika.
W Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu mogą brać udział, z głosem doradczym, również członkowie uczestnicy.
Członków, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udziału w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, prosimy o udzielenie pełnomocnictwa (zgodnie z załączonym wzorem) i odesłanie tego pełnomocnictwa na adres e-mail Klubu: info@kwszczecin.pl.
UZASADNIENIE PROJEKTU UCHWAŁY
Zmiana Statutu Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego poprzez nadanie mu nowego brzmienia ma na celu:
- Dostosowanie postanowień Statutu do aktualnie obowiązujących przepisów, w szczególności do przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie tj. z dnia 09 czerwca 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327). Klub zamierza ubiegać się o nadanie statusu organizacji pożytku publicznego (OPP), co wymaga wprowadzenia regulacji odnoszących się do:
1) prowadzonej przez Klub działalności społecznie użytecznej,
2) ograniczeń w zakresie zwrotu kosztów organów z tytułu pełnienia funkcji,
3) odrębności organów,
4) ograniczeń dotyczących rozporządzania majątkiem Klubu.
Posiadanie statusu organizacji pożytku publicznego niesie za sobą następujące korzyści: OPP przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty skarbowej, opłat sądowych.
Nadto Klub uzyska możliwość samodzielnego uzyskiwania środków finansowych pochodzących z 1,5 % podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przyznanie statusu OPP może również być pomocne przy pozyskiwaniu środków publicznych na realizację zadań Klubu.
- Zmianę postanowień Statutu w zakresie dotyczącym nabywania członkostwa. Klub chce umożliwić nabywanie członkostwa osobom niepełnoletnim, za zgodą rodziców, co dotychczas nie było możliwe. Zmiana przyczyni się do popularyzacji sportów wspinaczkowych wśród młodszego pokolenia.
- Uporządkowanie dotychczasowych zapisów Statutu dotyczących władz Klubu, w tym zwiększenie liczby członków Zarządu do 9 osób.
- Przejrzyste uregulowanie zasad, na podstawie których funkcjonuje Szczeciński Klub Wysokogórski w Szczecinie.
PROJEKT STATUTU
Zarząd
Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego